Prowansja – Awinion 2015

Zapraszamy na kolejną „Podróż z kaligrafią”
do Awinionu w Prowansji.
Klasztor Notre Dame de Grâce w Rochefort-du-Gard.
Warsztaty kaligrafii i iluminacji
„Tańcząc na moście w Avignon”

16-23 sierpnia 2015 r.
Prowadzenie: Barbara Bodziony

01_Awinion_2015_Basia

05_Awinion_2015

06_Awinion_2015

Pont Saint-Bénezet – Most św. Benedykta w Awinionie, zawsze już będzie kojarzył się nam w Polsce z wierszem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, śpiewanym przez Ewę Demarczyk. „Tańczą panowie, tańczą panie na moście w Avignon”.
To już nasza druga podróż z kaligrafią do Prowansji.
W tamtym roku w Senanque, bohaterem naszych warsztatów była muzyka i średniowieczni muzykanci. W tym roku czas na taniec!
Średniowiecze kochało muzykę. Śpiewy rozbrzmiewały w murach klasztornych i na zamkach, śpiewali mnisi, śpiewał kapłan sprawujący liturgię, śpiewał lud zgromadzony w kościele. Trubadurzy tworzyli poezję i muzykę pełną tajemniczego, mistycznego przesłania.
Muzyka towarzyszyła ludziom w codziennym życiu, w czasie pracy i na zabawach. Muzykowano, śpiewano i tańczono!
Na kartach średniowiecznych rękopisów napotykamy wiele przedstawień muzykantów i tańczących postaci. Te właśnie miniatury będą inspiracją naszych warsztatów.
„Sur le Pont d’Avignon” tańczą wszyscy…
Legenda o powstaniu mostu jest równie ciekawa, jak cała historia Awinionu.
Pewien młody pasterz o imieniu Bénezet usłyszał głos z nieba nakazujący wybudowanie mostu na Rodanie. Chłopak udał się do biskupa, który go potraktował jak szalonego – nikt nie wyobrażał sobie, że możliwa jest taka budowla nad szerokim, silnym nurtem rzeki. Ktoś zaproponował, że jeśli Bénezet przeniesie ogromny głaz sprzed pałacu biskupa na brzeg rzeki, udowodni w ten sposób, że rzeczywiście dostał znak z nieba.
I tak się stało. Bénezet przeniósł głaz, ogłoszono cud i… budowę mostu! Po 8 latach wybudowano piękny most, jedną z największych budowli średniowiecza.
Od ponad 400 lat most ma już tylko 4 przęsła, urywa się niespodziewanie. Dlaczego tak się stało?
Warto to sprawdzić i poznać też inne tajemnice papieskiego miasta.

Liczba godzin kursu: 25
Limit miejsc: 12 osób
Warsztaty zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych
w sztuce kaligrafii i iluminacji.

03_Awinion_2015_Basia

04_Awinion_2015_Basia

AWINION – MIASTO PAPIEŻY I TEATRÓW

21_Awinion_2015_Most

Pałac Papieski w Awinionie

09_Awinion_2015_Skwer

10_Awinion_2015_Skwer

12_Awinion_2015_Plakaty

08_Awinion_2015

13_Awinion_2015_Zaulek

KLASZTOR NOTRE DAME DE GRACE
W czasie warsztatów będziemy mieszkali w dawnym klasztorze benedyktynów Notre Dame de Grâce pod Awinionem w Rochefort-du-Gard.
Rozległe zabudowania poklasztorne zbudowane są na wzgórzu, otoczone tarasowymi ogrodami, z których roztacza się piękny widok na dolinę.
U podnóża przystanek autobusu kursującego do Awinionu.
W cenie noclegu – śniadanie. Można też na miejscu wykupić obiad (12,50 euro) i kolację (10,50 euro) albo połączyć zwiedzanie miasta z wizytą w licznych barach i restauracjach.

14_Awinion_2015_Klasztor

15_Awinion_2015_Klasztor

20_Awinion_2015_Klasztor

17_Awinion_2015_Ogrod

18_Awinion_2015_Widok

16_Awinion_2015_Figura_NMP

19_Awinion_2015_Oliwka

PROWADZĄCA

00_BasiaBarbara Bodziony
–
historyk sztuki, kaligraf, nauczycielka kaligrafii. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Rękopisów w Angers we Francji. Prowadzi Pracownię i Szkołę Kaligrafii i Iluminacji w Krakowie. Od wielu lat prowadzi również prestiżowe warsztaty kaligrafii i iluminacji w wielu miastach Polski, pracując także z grupami międzynarodowymi. Współpracuje m.in. z Muzeum Narodowym w Krakowie, Benedyktyńskim Instytutem Kultury w Tyńcu, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, Uniwersytetem Pedagogicznym, Małopolskim Instytutem Kultury i z Fundacją Sztuka Kaligrafii. (www.barbarabodziony.pl)

KOSZTY KURSU I DOJAZD DO AWINIONU
Cena kursu pokrywa koszt warsztatów i wykładów, materiały do kaligrafii i iluminacji, noclegi ze śniadaniami i opłaty administracyjne.

* Koszt kursu, materiałów i 7 noclegów w pokoju 2-osobowym ze śniadaniem wynosi 1.650 zł.
* Koszt kursu, materiałów i 7 noclegów w pokoju jednoosobowym ze śniadaniem wynosi 2.000 zł.
* Osoby niebiorące udziału w zajęciach, a towarzyszące uczestnikom kursu płacą 925 zł.
Uczestnikom poprzednich edycji Letniej Szkoły i całorocznym uczniom naszej szkoły w Krakowie przysługuje zniżka.

Uczestnicy we własnym zakresie pokrywają koszty dojazdu do Awinionu, wyżywienie na miejscu, bilety do muzeów czy galerii itp., podróże w trakcie kursu.

Z Polski najłatwiej dostać się samolotem do Marsylii lub Lyonu.
Potem trzeba się przesiąść na pociąg do Awinionu.
Marsylia wydaje nam się najlepszym połączeniem,
sprawdzonym już w tamtym roku (Ryanair).
Odlot z Warszawy-Modlina 16 sierpnia, w niedzielę o 16.55.
Przylot do Marsylii o 19.40.
Do Awinionu trzeba dojechać pociągiem. Jest również możliwość wynajęcia busa, który odbierze grupę z lotniska w Marsylii.
Powrót – 23 sierpnia, z Marsylii o 14.00.
Przylot do Modlina o 16.30.
(Współpracuje z nami biuro CST Lotnicze – cst@lotnicze.pl)

Cena warsztatów została skalkulowana na podstawie prognozowanych cen kursu euro na czerwiec 2015 r. Gdyby cena kursu euro uległa drastycznej zmianie, będziemy zmuszeni prosić Państwa o wyrównanie różnic kursowych.

REZERWACJA
Rezerwacja
miejsca na kursie nastąpi po mailowym zgłoszeniu uczestnictwa i wpłaceniu zaliczki w wysokości 300 zł na konto Fundacji, najlepiej do dnia 30 kwietnia 2015 r.
Pozostałą sumę prosimy wpłacić w dwóch równych ratach:
I rata – do 15 maja 2015 r.,
II rata – do 16 czerwca 2015 r.

Dane do przelewu:
Fundacja Sztuka Kaligrafii
ul. Brzozowa 14, 31-050 Kraków
tytułem: darowizna na cele statutowe fundacji

Fundacja Sztuka Kaligrafii nie prowadzi działalności gospodarczej, a opłaty za kursy pobierane są z tytułu prowadzenia odpłatnej działalności statutowej.

Fundacja Sztuka Kaligrafii Anny Jeziornej
www.fundacjasztukakaligrafii.pl