Warsztaty kaligrafii Copperplate – Ewa Landowska

Warsztaty kaligrafii
„Pan Copperplate na Umbria Jazz”
9-16 lipca 2016 r.
prowadzenie: Ewa Landowska

Copperplate zachwyca lekkością i zwinnością gestu, litery raz są „włosowate”, raz stanowią niejako swój cień. Elegancja i klasyczne piękno. Jest jak taniec, jak gimnastyka artystyczna, jak MUZYKA – i nawet nie o to idzie, że kształty liter niekiedy do złudzenia przypominają klawiaturę fortepianu, a raczej o tony wznoszące się i opadające, zmienność, płynność, rytm nawołujący do medytacji.
I raczej nie bez powodu towarzyszyć mu będzie Umbria Jazz Festival – jeden z najważniejszych festiwali muzycznych na świecie.

Muzyka słuchana popołudniami i wieczorami może stać się inspiracją dla liter dnia następnego. Poprzez Copperplate najłatwiej odnaleźć drogę dla litery własnej, w końcu bliski pismu szkolnemu, z czasem naznacza się indywidualnym charakterem osoby piszącej.

Pięć dni kursu pozwolą na zapoznanie się z małymi i dużymi literami Copperplate’a. Poruszymy zagadnienie światła i rytmu w tekście. Nauczymy się łączyć litery w wyrazy, a na koniec poślemy w świat kartki pocztowe, ale takie, by listonosz donoszący je do skrzynki naszego adresata był pewien, że oto dostarcza pozdrowienia spóźnione o bez mała 100 lat…

Zapraszam – Ewa Landowska

07_Perugia_2016_ELandowska

08_Perugia_2016_ELandowskaLiczba godzin kursu: 20
Limit miejsc: 10 osób
Warsztaty zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych
w sztuce kaligrafii.
Zajęcia warsztatowe odbywają się od poniedziałku do piątku, sobota – niedziela – przyjazd i zwiedzanie klasztoru i Perugii, sobota – wyjazd.

*

12_Perugia_2014-ewa portretEwa Landowska – kaligrafią zajmuje się od roku 1999, a od 2006 prowadzi warsztaty, kursy oraz pokazy kaligrafii na terenie całego kraju. Tworzy i projektuje własne kroje pisma w oparciu o klasyczne alfabety. Pracuje zarówno z literą tradycyjną, jak i nowoczesną.
W roku 2015 Kancelaria Sejmu powierzyła jej sporządzenie kaligrafowanego egzemplarza Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku.

Projekty autorskie:
“Ziemia Obiecana. Litera Legalna” (terapeutyczne warsztaty kaligrafii w Zakładzie Karnym w Kluczborku)
https://www.youtube.com/watch?v=dlQmi1Al210
“Kaligrafja przedwojenna” (o kaligrafii nauczanej w szkole przed rokiem 1939).
http://ewalandowska.com/calligraphy_post/kaligrafja-przedwojenna/
„Litera, pióro, zeszyt – czyli o nauce pięknego pisania” (prelekcja)
Współautorka podręcznika do kaligrafii o tytule „Piękna Litera”. Podręcznik nakładem Wydawnictwa Benedyktynów – Tyniec, ukaże się w pierwszej połowie 2016 roku.

Jest muzykiem, co przekłada się na jej sposób pracy z literą (również w nauczaniu).

Zapraszana do współpracy przez:
Kancelarię Sejmu RP, Modus Design Studio Marka Cecuły, Pen Show Poland, Leo Burnett, ASP Kraków, ASP Wrocław, Muzeum Narodowe w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach i BWA we Wrocławiu, Uniwersytet Jagielloński, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Szkołę Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony, Fundację Sztuka Kaligrafii, Fundację Sztuki Nowej „Znaczy Się”, Małopolski Konkurs Kaligraficzny, inne ośrodki kulturalne.

Wystawy:
„Muzeum Jednodniowe”, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, wystawa zbiorowa, 2014 Kraków
“Uczta Słowa”, Istanbul Design Biennial’14, Stambuł 2014

www.ewalandowska.com

Comments are closed.