Fundacja Sztuka Kaligrafii została zarejestrowana w Krakowie
9 sierpnia 2012 r. Statutowymi celami Fundacji są: promocja sztuki kaligrafii, promocja iluminatorstwa i innych sztuk ozdabiania słowa pisanego, pielęgnowanie tradycji pięknego pisma, upowszechnianie kaligrafii w szkołach i innych placówkach edukacyjnych, popularyzowanie historii piśmiennictwa w różnych kulturach językowych, propagowanie kaligrafii jako metody pracy terapeutycznej, wspieranie ochrony dziedzictwa kultury narodowej dotyczącego manuskryptów, dokumentów i rękopisów znajdujących się w zbiorach klasztornych, kościelnych, uniwersyteckich, bibliotecznych i prywatnych.
Fundatorką i prezesem Fundacji Sztuka Kaligrafii jest Anna Jeziorna.
Od 2012 r. jej fundacja prowadzi w Krakowie, przy ul. Brzozowej 14, na Kazimierzu, Szkołę Kaligrafii. Również od 2012 r. Fundacja organizuje Letnią Szkołę Kaligrafii i Sztuk Pięknych
w średniowiecznym klasztorze San Francesco del Monte w Perugii we Włoszech. I to właśnie Włochy, a szczególnie Umbria, są jej duchową ojczyzną i nieustającą inspiracją.
Kaligrafią zajmuje się od dzieciństwa, szczególnie bliskie jest jej propagowanie kaligrafii jako medytacji, formy terapii sztuką, upowszechnianie wiedzy o neurodydaktyce i wpływie ręcznego pisania na funkcjonowanie mózgu dzieci i dorosłych.
Pasjonuje się wykorzystywaniem kaligrafii i liternictwa w przestrzeni publicznej, w projektowaniu sztuki użytkowej i w nowoczesnym designie.
Jest dyrektorem Festiwalu Kaligrafii, którego pierwsza edycja będzie miała miejsce jesienią 2016 r. w Krakowie i kilku innych miastach Polski.
Twórczyni Poetyckiego Warsztatu Mordechaja Gebirtiga, miejsca poświęconego pamięci wybitnego twórcy kultury żydowskiego Kazimierza i ośrodka edukacji międzykulturowej. Nagrodzona Odznaczeniem „Chroniąc Pamięć” za ratowanie dziedzictwa Żydów polskich.
Na przełomie lat 80. i 90. działała w Społecznym Towarzystwie Oświatowym, założyła pierwszą w powojennej Polsce prywatną szkołę podstawową. Wygrywając precedensowy proces z ówczesnym ministrem edukacji, otworzyła prawną ścieżkę rejestracji wielu prywatnych i społecznych szkół w całej Polsce.
W latach 90. prowadziła znaną restaurację i salon artystyczno-polityczny w Pałacu Pugetów w Krakowie, miejsce spotkań wielu wybitnych twórców kultury i sztuki, intelektualistów i polityków.
Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką STO oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność
w opozycji demokratycznej przed Sierpniem 1980 r.
Jest żoną Lecha Jeziornego, przedsiębiorcy, doradcy gospodarczego, mentora wielu przedsiębiorców i propagatora idei przedsiębiorczości.
Matka trzech córek: Magdaleny, Zofii i Natalii.
*
STATUT
FUNDACJI SZTUKA KALIGRAFII
(ustanowiony przez Fundatora w dniu 23 lipca 2012 roku)
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Fundacja Sztuka Kaligrafii, zwana Fundacją, ustanowiona przez Annę Jeziorną, zwaną dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Łukasza Hajto z Kancelarii Notarialnej w Krakowie przy ul. Kupa 5/2, dnia 23 lipca 2012r., repertorium A NR 2942/2012, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz.U. z dnia 1991 r. Nr 46, poz. 203 z późno zm.) oraz postanowień niniejszego Statutu.
§2
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Ministrem właściwym ze względu na cele Fundacji jest Minister Edukacji Narodowej.
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą.
§3
Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.
§4
- Siedzibą Fundacji jest miasto Kraków.
- Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej.
- Dla właściwego realizowania celów społecznych i gospodarczych Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
- Fundacja może tworzyć oddziały i zakłady, a także przystępować do spółek i fundacji.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranym języku.
§5
Fundacja może przyznawać nagrody i tytuły honorowe osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla celów obranych przez Fundację lub dla samej Fundacji.
ROZDZIAŁ II
CELE I ZASADY DZIAŁANIA FUNDACJI
§6
Celem Fundacji jest:
a. promocja sztuki kaligrafii
b. promocja iluminatorstwa i innych sztuk ozdabiania słowa pisanego
c. pielęgnowanie tradycji pięknego pisma
d. upowszechnianie kaligrafii w szkołach i innych placówkach edukacyjnych
e. popularyzowanie historii piśmiennictwa w różnych kulturach językowych
f. propagowanie kaligrafii jako metody pracy terapeutycznej
g. wspieranie ochrony dziedzictwa kultury narodowej dotyczącego manuskryptów, dokumentów i rękopisów, znajdujących się w zbiorach klasztornych, kościelnych, uniwersyteckich, bibliotecznych i prywatnych.
§7
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
a. organizowanie i finansowanie warsztatów i kursów kaligrafii dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
b. organizowanie i finansowanie wystaw i pokazów kaligrafii rożnych kultur i tradycji piśmienniczych,
c. organizowanie i finansowanie konkursów kaligraficznych,
d. organizowanie i finansowanie prelekcji, wykładów, konferencji, spotkań, szkoleń związanych z upowszechnianiem kaligrafii,
e. wydawanie i finansowanie wszelkich materiałów edukacyjnych, książek, zeszytów ćwiczeń i innych materiałów służących nauce kaligrafii,
f. wydawanie i finansowanie wszelkich publikacji promujących sztukę kaligrafii,
g. organizowanie i finansowanie festiwali i innych wydarzeń kulturalnych promujących sztukę kaligrafii,
h. inspirowanie, organizowanie i finansowanie badań naukowych i programów badawczych nad wpływem kaligrafii na rozwój człowieka i kaligrafii jako metody terapeutycznej,
i. inspirowanie i finansowanie badań naukowych z historii sztuki dotyczących historii piśmiennictwa i iluminatorstwa w różnych kulturach językowych,
j. organizowanie i finansowanie placówek doskonalenia zawodowego dla nauczycieli,
k. wspieranie kształcenia nauczycieli, pedagogów, terapeutów oraz wszystkich osób pracujących z dziećmi i młodzieżą,
l. tworzenie i finansowanie programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży,
m. organizowanie i finansowanie placówek edukacyjno-muzealnych upowszechniających tradycje i dziedzictwo skryptoriów,
n. wspieranie działań osób i instytucji zbieżnych z celami Fundacji,
o. współpracę z uczelniami, instytucjami oraz z organizacjami edukacyjnymi i naukowymi w promowaniu sztuki kaligrafii,
p. współpracę z polskimi instytucjami państwowymi i samorządowymi, w tym z organami władz państwowych i samorządowych oraz organizacjami pozarządowymi działającymi w sferze kultury, sztuki i edukacji, w promowaniu sztuki kaligrafii,
q. współpracę z zagranicznymi instytucjami państwowymi i samorządowymi oraz organizacjami pozarządowymi działającymi w sferze kultury, sztuki i edukacji dla realizacji celów Fundacji.
§8
Fundacja dla realizowania swojego celu może zawierać porozumienia i umowy z organizacjami, podmiotami gospodarczymi, organami administracji i innymi podmiotami, a także może wspierać osoby fizyczne i prawne, których działalność jest zbieżna z działaniem Fundacji.
ROZDZIAŁ III
MAJĄTEK FUNDACJI
§9
Majątkiem Fundacji jest fundusz założycielski, obejmujący wkład gotówkowy w kwocie 2.000 (dwa tysiące) złotych oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku jej działania.
§ 10
Dochodami Fundacji są w szczególności:
- darowizny, dotacje, granty, spadki i zapisy,
- dotacje rządowe, samorządowe, dotacje z funduszy Unii Europejskiej
- subwencje osób prawnych,
- dochody z majątku ruchomego i nieruchomego,
- dochody ze zbiórek publicznych,
- odsetki bankowe od wkładów pieniężnych,
- dochody z papierów wartościowych, w których mogą być lokowane środki finansowe Fundacji.
§11
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza i to tylko wówczas, gdy w chwili składania oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku przewyższa znacznie długi spadkowe.
§ 12
- Osoby fizyczne i prawne, które dokonają na rzecz Fundacji darowizny lub subwencji (jednorazowej lub łącznej) w wysokości co najmniej 100.000 zł, uzyskują tytuł Sponsora Fundacji.
- Tytuł Sponsora ma charakter osobisty.
ROZDZIAŁ IV
ORGANY STATUTOWE FUNDACJI I ORGANIZACJA FUNDACJI
§13
Organem Fundacji jest Zarząd Fundacji.
§ 14
- Zarząd Fundacji składa się z 1-3 osób.
- Członków Zarządu powołuje na czas nieokreślony Fundator.
- Fundator może odwołać członka Zarządu Fundacji w każdym czasie.
- Członkowie Zarządu mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy.
- W przypadku powołania Zarządu składającego się z dwu lub trzech osób podejmuje on decyzje na posiedzeniach w formie uchwał – zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu Zarządu.
- Fundator może pełnić funkcję Prezesa Zarządu Fundacji lub członka Zarządu Fundacji.
§ 15
Zarząd Fundacji kieruje działalnością Fundacji oraz reprezentuje Fundację na zewnątrz, a w szczególności:
- ustala programy działania Fundacji, roczne i wieloletnie,
- przyznaje i funduje nagrody oraz wyróżnienia dla osób instytucji, których działalność w sposób istotny służy promocji celów Fundacji,
- sprawuje zarząd majątkiem Fundacji.
- przyjmuje darowizny, spadki i zapisy,
- ustala wielkość zatrudnienia, zasady wynagradzania oraz wielkość środków na wynagrodzenia i nagrody dla pracowników zatrudnionych w działalności statutowej po uzyskaniu pisemnej akceptacji Fundatora.
§ 16
Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji upoważniony jest każdy członek Zarządu samodzielnie.
§ 17
- Decyzje w przedmiocie zmiany Statutu podejmuje Fundator. Fundator podejmuje też decyzję w przedmiocie likwidacji Fundacji oraz połączenia Fundacji z inną fundacją. Ponadto Fundator samodzielnie ustala zasady i wysokość ewentualnego wynagrodzenia członków Zarządu.
- Zmiana statutu nie może dotyczyć istotnej zmiany celu Fundacji.
- Fundator może powołać Radę Fundacji jako organ opiniotwórczy i doradczy Fundacji oraz ustalić zasady jej działania.
ROZDZIAŁ V
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 18
- Dla efektywnego realizowania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną Fundacją.
- Połączenie nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
- Decyzje w przedmiocie połączenia podejmuje Fundator.
§ 19
Decyzje w przedmiocie likwidacji Fundacji podejmuje Fundator. Likwidatorem Fundacji jest Zarząd Fundacji, chyba, że Fundator postanowi inaczej.
§ 20
W razie likwidacji Fundacji, majątek Fundacji zostanie przekazany na realizację celów, dla których Fundacja została ustanowiona.