Perugia 2023
XII Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych

Szanowni Państwo, Przyjaciele!


Daleko stąd, czeka na nas miejsce gdzie w ciszy, niespiesznie, możemy porozmawiać o tym co najważniejsze: o wolności, odwadze i miłości. O Życiu.

Im bardziej doświadczamy jego kruchości tym bardziej rodzi się w nas jego afirmacja. Wobec otchłani wojny u najbliższych Sąsiadów, w Ukrainie,  „nie trzeba lat by pojąć, że każda ruina jest znakiem braku człowieka…”
Jesteśmy równocześnie świadkami człowieczeństwa najwyższej próby ale i jego skrajnego upadku. Taka jest wojna, każda, ta bliska i daleka.
Ale też nie trzeba wojny, aby trzęsienie ziemi zamieniło życie milionów ludzi w morze ruin i morze cierpienia. Trzeba więc pisać wielkimi literami na ulicach naszych miast:

Sì alla vita! Sì alla liberta! Sì alla pace!
Sì all’amore!

O tym będą tegoroczne warsztaty naszej XII Letniej Szkoły Kaligrafii i Sztuk Pięknych – o potędze Życia i potędze Miłości.

Zapraszamy Was w podróż śladami wielkich średniowiecznych symboli. Czytając architekturę katedr i kody manuskryptów, śladami rozet, labiryntów,
diagramów i mandali. Od Kwiatu Życia do Mandali Życia. Od Hildegardy von Bingen do… Gustawa Junga. Świat „świętej geometrii”, kosmologicznych wizji, harmonii i porządku rzeczy.   


Perugianie, którzy wracacie do Perugii i którzy przyjedziecie po raz pierwszy, czekamy na WAS! 

Buongiorno alla Vita!

Anna Jeziorna
& Ekipa Fundacji Sztuka Kaligrafii

XII Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych 

4.08. – 11.08.2023   &  11.08. – 18.08.2023 

 

I Warsztaty iluminatorskie

4.08. – 11.08.2023 piątek – piątek
Mandale Życia, Mandale Słońca,
Boski Geometra i tajemnice średniowiecznej kosmologii, inspirowane twórczością Hildegardy von Bingen.
Prowadzenie: Anna Malesińska
Buongiorno all’amore!


II Warsztaty kursywy angielskiej – Copperplate.
4.08. – 11.08.2023 piątek- piątek
Copperplate Classico w kwadracie wpisanym w koło, w niebiańskie diagramy, filozofia i poezja w jednym. Oprócz piór do kaligrafii obowiązkowy cyrkiel i kątomierz, narzędzia boskiej geometrii.
Prowadzenie: Zuzanna Chróścik
Buongiorno alla libertà!


III Rozmówki włoskie Principiante 
4.08. – 11.08.2023 piątek-piątek
Kurs włoskiego dla początkujących, uczymy się zwiedzając miasto, intensywnie praktykując rozmówki, gesty, smaki, włoskie zwyczaje. Z radością, lekkością, w naturalnym rytmie dnia. Prowadzenie : Magdalena Wrana, związana zawodowo z Uniwersytetem Jagiellońskim  i Instytutem Włoskim w Krakowie. Doświadczona nauczycielka i tłumaczka i co najważniejsze – promieniująca prawdziwie włoską energią i poczuciem humoru. Kocha Włochy i wszystko co włoskie. I jak pięknie o tym opowiada…

Buongiorno alla Vita!


IV Warsztaty kaligrafii – pisma gotyckie
11.08. – 18.08.2023 piątek-piątek
Włoska rotunda i szlachetna textura quadrata. Słoneczna harmonia i porządek rzeczy. Fundament europejskiej kultury i nieograniczone źródło inspiracji artystyczne, Dla początkujących i zaawansowanych kaligrafów.
Prowadzenie: Kamil Gibas
Buongiorno alla Pace!


V Warsztaty kaligrafii – pismo Renesansu – Italika
11.08. – 18.08.2023 piątek-piątek
Italika wpisana w architekturę labiryntów, rozet i mandali. W drodze od ciemności do Światła. Dwa rytmy pracy, dwa programy, dla początkujących i zaawansowanych w praktyce kaligrafów.
Prowadzenie: Agnieszka Wilczek
Buongiorno alla Liberta!


VI Warsztaty kaligrafii – Rzymska Kapitała i Rustika
11.08. – 18.08.2023 piątek-piątek

Dwa fundamenty pisma łacińskiego na jednym warsztacie. Rustica i rzymska kapitała w wersji dla absolutnie początkujących i bardzo doświadczonych kaligrafów. Tajemnice nadzwyczajnej geometrii kapitały przestudiowane, narysowane, napisane i namalowane. 
Calligrafia practica i niespodzianka : dla chętnych i lubiących eksperymentować  pisanie na płótnie piękne i proste jak nigdy. Pod okiem Mistrza nic nie jest niemożliwe! Spełniamy marzenia o własnoręcznie napisanych pędzlem słowach i tekstach na płóciennej torbie, plecaku, lnianym obrusie, powiewającej na wietrze zasłonie i …białej sukience. Kaligrafia autorska, niepowtarzalna, nareszcie dla każdego!

Prowadzenie: Piotr Kowalski
Buongiorno alla Bellezza!


Wprowadzenie bezpośredniego lotów Kraków – Perugia – Kraków, zainspirowało nas do małej korekty terminów warsztatów.

Piątek to dzień przyjazdu i dzień wyjazdu z Monteripido. Liczymy, że dla wielu z nas, nie tylko mieszkańców Krakowa, przesiadka z pociągu na samolot w

Krakowie, będzie wygodnym rozwiązaniem. Wszystkie warsztaty zaczynają się w sobotę i kończą w piątek wernisażem prac.
Trwają od godz. 9.30 do godz.14.00 Program warsztatów jest przygotowany zarówno dla osób poczatkujących jak i zaawansowanych.


Dojazd do Perugii 

Do Perugii można dojechać autobusem do Florencji, gdzie trzeba się przesiąść na pociąg lub autobus do Perugii.

Można również lecieć samolotem bezpośrednio do Perugii (Ryanair) lub do Rzymu, Florencji, Bolonii, Pizy,  a stamtąd pociągiem lub autobusem do Perugii. Przed dworcem kolejowym w Perugii znajduje się całodobowy postój taksówek. Koszt dojazdu taksówką do klasztoru Monteripido to ok. 10-15 euro. Wszystkim zainteresowanym wysyłamy również opis trasy samochodowej do Perugii. Bezpośredni autobus do Perugii kursuje raz w tygodniu.


Koszty kursu i rezerwacja

Cena kursu pokrywa
koszt warsztatów i wykładów, materiały do kaligrafii i iluminacji, nocleg i opłaty administracyjne. 

* Koszt kursu (25 godz.), materiałów i 7 noclegów w pokoju 2-osobowym wynosi 2.450 zł

* Koszt kursu (25 godz.), materiałów i 7 noclegów w pokoju jednoosobowym   wynosi 2.750 zł

* Osoby towarzyszące uczestnikom kursów, członkowie ich rodzin, dzieci,  płacą 1.350 zł (pokój dwuosobowy), 1.570 zł (pokój jednoosobowy).

* Cena kursu dla osób mieszkających poza w klasztorem wynosi 200 euro.

Rezerwacja miejsca na  kursie nastąpi po mailowym zgłoszeniu uczestnictwa i wpłaceniu zaliczki w wysokości 500 zł na konto Fundacji, do dnia 30 maja 2022 r. Pozostałą sumę prosimy wpłacić w dwóch równych ratach:

I rata – do 15 czerwca
2023 r., II rata – do 15 lipca 2023 r.

Cena warsztatów została skalkulowana na podstawie kursu Euro w lutym 2023 r. Gdyby kurs euro uległ drastycznej zmianie, będziemy zmuszeni prosić Państwa o wyrównanie różnic kursowych. Uczestnicy we własnym zakresie pokrywają koszty dojazdu do Perugii, wyżywienie na miejscu, bilety do

muzeów czy galerii itp., podróże w trakcie kursu. 


Wspólny lunch

bezpośrednio po warsztatach zamawiamy w kuchni klasztornej. 

Dane do przelewu:

Fundacja Sztuka
Kaligrafii

ul. Brzozowa 14,
31-050 Kraków
65 85890006 0000 0032 4874 0001
tytułem: darowizna na cele statutowe fundacji
Fundacja Sztuka Kaligrafii nie prowadzi działalności gospodarczej, a opłaty za
kursy pobierane są z tytułu prowadzenia odpłatnej działalności statutowej.


KONTAKT

Fundacja Sztuka Kaligrafii 
www.fundacjasztukakaligrafii.pl
mail: biuro@szkolakaligrafii.pl
+48 12 429 54 52
Anna Jeziorna +48/ 660 432 976


Perugia 

Stolica Umbrii, środkowe Włochy. Świetnie skomun ikowana, tuż przy Autostradzie A-1, na granicy Toskanii i Umbrii. 2 godz. jazdy samochodem od Rzymu, 1,5 godz. od Florencji, pół godziny od Asyżu. Blisko do Spelo, Spoleto, Gubbio, Orvieto, Nursji, Piano Grande. Starożytne miasto o etruskich korzeniach i burzliwych losach. Malowniczo położone na wzgórzach, pełne zabytków i niezwykłych historii. Posiada znakomitą kolekcję malarstwa w miejskim muzeum. Siedziba Uniwersytetu dla Cudzoziemców. Miasto malarza włoskiego Renesansu Pietra Vanucciego zwanego
Perugino. Jego pseudonim artystyczny noszą teraz słynne włoskie czekoladki, produkowane oczywiście w Perugii.

Klasztor Monteripido 

Trzynastowieczny klasztor św. Franciszka w Perugii urzeka pięknem, prostotą, ciszą i otwartością. Położony na wzgórzu, w północnej części miasta, blisko Bramy św. Anioła i dzielnicy uniwersyteckiej. Wewnątrz murów, oprócz budynków klasztornych, kaplicy, biblioteki, krużganków, znajduje się ogromny, tarasowy ogród z majestatyczną niczym Rajska Jabłoń figą, gajem oliwnym i cyprysami. Zapach rozmarynu i liści drzew laurowych towarzyszy nam przy posiłkach w ogrodzie. Widok na Perugię – bezcenny. Wszystko co kiedykolwiek słyszeliśmy o grze światła we włoskim pejzażu jest prawdą. Z zachwytem patrzymy na miasto, pijąc poranną kawę i wieczorne wino z zaprzyjaźnionej winiarni „Il Tempio”.

Naszymi gospodarzami są Bracia Mniejsi – ich gościnność i otwartość jest niezwykła.

Mieszkanie w klasztorze

Mieszkamy w pokojach dwuosobowych lub jednoosobowych, z łazienką. Śniadania i kolacje przygotowujemy sami – do naszej dyspozycji mamy kuchnię z lodówkami i refektarz. Wspólny lunch bezpośrednio po zakończeniu warsztatów wykupujemy w klasztornej kuchni.  Dzielnica uniwersytecka pełna jest małych i dużych trattorii, restauracyjek, barów, lodziarni i kafejek.

Rytm dnia 

Rytm dnia wyznaczają zajęcia w bibliotece, w skryptorium św. Klary,  czasami w ogrodzie. Zajęcia odbywają od godz. 9.00 do 14.00 z przerwą na kawę. Popołudnia to czas przeznaczony na lekturę, odpoczynek w ogrodzie, spacery po Perugii, indywidualną pracę w skryptorium. Niektórzy wyjeżdżają na krótkie wycieczki – do Asyżu, Orvieto, Spoleto, Florencji.

Wieczorami, po kolacji, wszyscy chętni spotykają się w ogrodzie na rozmowie przy winie, serze i oliwkach.

Rozeta Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych w Perugii
Rozeta Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych w Perugii
Miniatury średniowieczne Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych w Perugii
Miniatury średniowieczne Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych w Perugii
Miniatury średniowieczne Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych w Perugii
Miniatury średniowieczne Letnia Szkoła Kaligrafii i Sztuk Pięknych w Perugii
Scroll to Top